Časté otázky - krby, elektrické krby, krbové vložky

Časté otázky

 

Co je „krbové ostění“?

Krbové ostění, krbová obestavba, obestavba apod. - všemi těmito pojmy se označuje dřevěná část krbu (krbové ostění), do něhož se vestavuje elektrická krbová vložka (tedy samotné topidlo). Krbové ostění je vyrobeno ze dřeva, materiál MDF, který je dýhovaný a lakovaný. Komplet je tak tvořen sestavením elektrické krbové vložky + krbového ostění.
 

Co je „elektrický krb“?

Elektrický krb, elektrická krbová vložka, elektrické topidlo, krbová vložka, krb – všemi těmito pojmy se označuje elektrické zařízení, které imituje vzhled/efekt a funkci klasických krbů na tuhá paliva, především na dřevo. K jejich provozu není potřeba žádných komínů, tuhých paliv, jsou maximálně bezúdržbová. Jedná se o moderní doplněk interiérů. Své využití naleznou především tam, kde není možné namontovat krb klasický, ale v poslední době nalézají stále větší ohlas i v rodinných domech, pro jednoduchost užití. Krbových vložek je více typů:
 • volně stojící
 • nástěnné
 • zabudované do stěny
 • krbové vložky

Krbové vložky se vkládají do ostění a tím velice věrně napodobují skutečné krby na dřevo. Většina elektrických krbů je vybavena vytápěním a slouží tedy i jako doplňkové topení.
 

Co je „zrcadlo“?

Pojmem „zrcadlo“ se označuje zadní bílá plocha, ve které je vsunuta vložka a vyplňuje prostor mezi krbovou vložkou a zbytkem ostění. Zrcadlo má standardně povrchovou úpravu v barvě strukturovaná omítka. Na přání zákazníka jsme schopni vyrobit zrcadlo ve stejné barvě, jako má ostění.
 

Můžu s krbovou vložkou i topit?

Ano, 99% krbových vložek je možné používat jako přímotop s výkonem 1 nebo 2 kW/h. Krbová vložka má potenciál vytopit až 50m3 plochy.

 

Pořízení elektrického krbu a jeho montáž

Kdy se doporučuje pořídit si elektrický krb?

 • V případě kdy zákazník touží inovovat domov
 • V případě, kdy chce mít zákazník klidné zákoutí doma na relax a takovou tu pohodu u krbu
 • V případě, kdy je požadavek na možnost přitopit si
 • V případě, kdy chcete mít „něco“ co ostatní nemají
 • V případě, kdy toužíte po místě odpočinku s estetickým základem (krb)
 • V případě, že potřebujete nějak „prakticky“ vyplnit volné místo v bytě

 

Jaké jsou vhodné příležitosti pro uvažování o nákupu elektrického krbu?

 • rekonstrukce bytu
 • doplnění stávajícího interiéru
 • stavba nového domu – vybavení interiéru
 • potřebuji si přitopit na zimu a chci u toho mít i nějaký ten plamen
 • mám zděný krb a z různých důvodů netopím tuhými palivy a chci do stávajícího krbu namontovat elektrickou krbovou vložku

 

Vyžaduje instalace krbového kompletu nějaké technické úpravy bytu?

Umístění kompletu na místo vyžaduje pouze dvě věci – dostatečný prostor pro umístění a ideálně elektrickou zásuvku v prostoru za krbem. Žádné technické úpravy nejsou vyžadovány. V případě, že má zákazník stávající zděnou obestavbu a do ní chce pouze vestavět krbovou vložku, pak toto je samozřejmě také možné. Dopředu se doporučuje vyměřit prostor, kam se bude vložka vestavět. Na základě vyměřených rozměrů pak vybírat konkrétní krbovou vložku. U zděných obestaveb, které jsou vybaveny zděným komínem, je nutné technicky zatarasit komín tak, aby prach a saze nepadaly dolů a nezachytávaly se na krbové vložce.
 

 

Krbové ostění

Kde se krbová ostění vyrábí?

Všechna krbová ostění se vyrábí doma v České republice, ostění nepochází od zahraničních dodavatelů.
 

Z čeho se krbová ostění vyrábí?

Krbová ostění se vyrábí z materiálu MDF (z anglického Medium Density Fibreboards) česky polotvrdé dřevovláknité desky. Jedná se o plnohodnotnou a multifunkční alternativu masivního dřeva. Tento materiál je využíván zejména díky tomu, že se jedná o ekonomicky přijatelnější řešení se zachováním stejné kvality a funkčnosti. MDF jsou uzpůsobeny pro povrchovou úpravu lakováním, dýhováním, frézováním v ploše i hraně.
 

Jak se krbová ostění vyrábí?

Materiál MDF je používán také proto, že odolává lépe vlhkosti a lépe se do něj aplikuje spojovací materiál. Na MDF je nalisovaná dýha/barva. Dýha je poté mořena na požadovaný odstín a je lakována. Při výrobě krbového ostění v nabízené/požadované barvě se používá následující postup. Na ostění se nejprve nanese základní barva. Barva se poté přebrousí a aplikuje se 2x horní nátěr. Barvy jsou odolné a stálé. Ve standardní nabídce jsou barvy bílá a imitace pískovce, na přání jsme schopni dodat barvu dle RAL vzorníku.

 

Dýha (zjednodušeně - kmen stromu nařezán na velmi tenké pláty) je náchylná k působení přímé vlhkosti. Pokud na ostění postavíte sklenici, hrozí, že při vysrážení vzdušné vlhkosti se u dna sklenice vytvoří vlhkost, která může dýhu poškodit.

Vyrobíte mi krbové ostění v barvě na přání?

Krbové ostění jsme schopni barevně mořit dle požadavku zákazníka. Cena ostění tak bude kalkulovaná individuálně dle ceny vybraného barevného odstínu a bude zákazníkovi sdělena před samotnou výrobou.
 

Lze vyrobit i nestandardní (atypická) ostění?

Požadovaný atyp lze vyrobit po konzultaci se zákazníkem a s výrobou. Atypická ostění – např. odlišná šířka ostění, výška apod lze vyrobit - jen je nutné zohlednit rozměry krbové vložky. Atypické ostění – moření horní desky do jiné barvy než je zbytek ostění aj. U atypů je požadována platba předem, jelikož při neodebrání kusu se tento stává neprodejným.
 

Můžete mi dodat ostění v surovém stavu?

Ano, krbová ostění jsme schopni dodat v surovém stavu, aby si mohl zákazník doladit dle svého vkusu.
 

Ostění bude dodané v celku nebo si ho budu muset doma kompletovat?

Ostění je dodáváno na místo již zkompletované, zákazník nemusí nic montovat.
 

Můžete vyrobit i ostění do rohu?

Všechna nabízená ostění můžeme vyrobi v rovné nebo v rohové variantě, to znamená 1 typ ostění nabízíme ve dvou variantách provedení (rovný, rohový). Např. ostění typ Hard varianta 1 Hard rovný, varianta 2 Hard rohový. Každá tato varianta je pak k dispozici minimálně v 11 barvách.
 

Jak je krbové ostění těžké? Unesu ho?

Průměrná hmotnost ostění vyrobeného z materiálu MDF je v průměru 15-20kg. Pro lepší manipulaci je lepší nést ostění ve dvou lidech.
 

 

Krbová vložka a její ovládání

Jak je krbová vložka těžká?

Hmotnost každé krbové vložky je uvedena u každého produktu na webových stránkách. Průměrná hmotnost elektrických krbů se pohybuje od 5 – 20 kg.
 

Musím krbovou vložku zapojovat nějak složitě do speciální zásuvky?

Pro zapojení krbových vložek postačí klasická zásuvka na 220V. Ideální řešení je zapojit krb do samostatné zásuvky (ne do sdílené „rozdvojky“ s více spotřebiči), aby se předešlo možnému přetížení elektrické sítě.
 

Dají se krby ovládat na dálku? A jak se chovat k ovladači?

Zhruba polovina krbových vložek je s dálkovým ovládáním, díky němuž je možné krb ovládat na dálku. V případě, že je příslušenstvím Vámi zakoupeného elektrického krbu ovladač, je nutné při manipulaci s ním dodržovat následující pravidla. Při vkládání baterií do ovladače vždy dodržujte polaritu. Vkládejte jen baterie s příslušným napětím. Používejte jen takové baterie, u nichž nehrozí vytečení. Tím zabráníte poškození ovladače.Před prvním použitím ovladače si přečtěte návod pro manipulaci s elektrickou vložkou. U některých typů ovladačů je nutné např. podržet dvě tlačítka zároveň, aby byla volba vyslána z ovladače do elektrické vložky (např. krb Crossley).
 
 
 

 

Údržba, servis, reklamace

Jak se mám o krbovou vložku starat?

Elektrické krbové vložky (provedení černá barva) mají speciální povrch, který je obtížně čistitelný. Pro jeho čištění doporučujeme používat prachovku s umělými vlákny nebo hadřík, který nepouští chlupy (vlákna). V žádném případě k čištění nepoužívejte žádné čistící prostředky na dřevo, kov apod. Zanechávají na povrchu skvrny, které nelze odstranit! Při odstraňování prachu nestírejte prach vlastní rukou! Pokud se rozhodnete čistit přední sklo/plast, za kterým se promítá efekt, postupujte následovně: Na hadřík naneste čistící roztok (čistič skla) a tím opatrně otřete skleněnou/plastovou plochu. Dbejte na to, aby se čistící látka nedostala na povrchovou úpravu vložky.
 

Jak se mám starat o ostatní části krbové vložky (příslušenství, mřížky, rámy)?

Kovové části ošetřujte jen přípravky na kovy, broušenou ocel nebo leštěnou ocel!
Plastové části ometejte, případně otírejte vlhkým hadříkem. Postupujte šetrně.
Uhlí – součástí některých elektrických krbových vložek je i skutečné uhlí. Před aplikací uhlí krbovou vložku nejprve umístěte na své místo, případně přišroubujte. Krbovou vložku s ostěním umístěte na požadované místo. Poté před krbovou vložku umístěte karton nebo igelit. Tento zabrání zašpinění v případě, že vám uhlí při umísťování vypadne na zem. Uhlí špiní, pokud Vám spadne na koberec, zanechává černý flek. Při jeho odstraňování použijte vysavač. Nesnažte se čistit vlhkým hadrem, flek by se jen zvětšil.
 

Jak se krbová ostění ošetřují?

Krbové ostění se udržuje přípravky na dřevo (např. Pronto). Při aplikaci dodržte výše uvedenou zásadu. Jedná se o to, že pokud přípravek na krbové ostění aplikujete, mohou se drobné kapičky dostat na elektrickou krbovou vložku. Tyto kapičky mohou způsobit „mastná kola“, která již zpravidla nelze odstranit! Nepokládejte na dýhovaný krb mokré předměty! Nepříznivě působí na dýhu také svíčky. Pokud na krbové ostění položíte svíčku bez spodní části oddělující svíčku od ostění, dojde časem k značnému „navoskování“ dýhy v místě položení svíčky. Toto „navoskování“ již nelze odstranit. Vznik této závady na ostění nepodléhá záruce.
 

Dá se vyměnit imitace efektu v krbu?

Většina krbů má daný efekt a imitaci efektu. U některých krbů je možné nahrazovat imitaci polen např za imitaci uhlí nebo oblázků. Na možnost změny efektu se vždy informujte u svého prodejce.
 

Je nutné nějak speciálně udržovat sací části krbu?

Dodávané elektrické vložky mají jako svou součást zabudované topení. Toto se skládá z ventilátoru a topné spirály. Pro správný chod elektrické vložky je nutné, aby byla provozována ve standardním prostředí a ne v prostředí, kde je zvýšená/extrémní prašnost! Při používání elektrické vložky je nutné jednou za čtvrtletí provést vysátí nasávacích prostor vložky. Pro správnou funkci ventilátoru a dostatečný objem horkého vzduchu je nutné provádět pravidelnou údržbu! Tímto je možné zabránit snížení účinnosti topné spirály a i případnému zápachu nebo poškození celého systému topení. Pokud má krb sníženou funkci topení, překontrolujte nasávací otvory elektrické vložky dříve, než budete žádat záruční/pozáruční opravu!
 

Co je sací část krbu a k čemu slouží?

Sací část krbu slouží jako zdroj vzduchu, který je zde nasáván a hnán ventilátorem přes topnou spirálu a vychází ven jako horký vzduch.
 

Co mám dělat, když bude nutné vyměnit žárovku?

V dodávaných elektrických vložkách jsou dostupné žárovky se závitem E27, E14 a B22. Žárovky jsou buď čiré nebo barevné. Čiré žárovky s paticí E27 nebo E14 jsou běžně k dostání v maloobchodní síti. Žárovky barevné s různou paticí a žárovky čiré s paticí B22 jsou k dostání v naší prodejně. U výměny žárovky je důležité dodržet předepsaný počet watů. Pokud je watáž překročena, hrozí poškození krbu nebo v extrémním případě i jeho vznícení (zapálení hořlavých částí efektu). Dodržujte návod k výměně žárovky, který je přiložen u každé elektrické vložky!
 

Kdo zajišťuje servis v případě problémů s krbem?

V případě jakýchkoliv potíží nás kontaktujte a zajistíme servis a opravu krbu. V případě záruční opravy je tato zdarma, v případě servisní opravy je tato zpoplatněna.
 

Jak se mám zachovat, pokud budou s krbem nějaké problémy?

V případě jakýchkoliv technických potíží s krbem doporučujeme pročíst tyto webové stránky, kde jsou uvedeny základní informace. Pokud zde nenaleznete odpověď, prosíme, kontaktujte nás a problém budeme řešit operativně a individuálně dle nastalé situace.
 

Vztahuje se na krbové vložky a krbová ostění záruka?

Na krbové vložky se vztahuje záruka 2 roky, na krbová ostění taktéž. Při prodeji je záruční doba uvedena vždy na přiloženém záručním listě. Podrobné informace jsou uvedeny na webu v sekci obchodní podmínky.
 

Jak je to s platbou, dopravou a dodáním zboží?

Veškeré informace jsou uvedeny na webu v sekci obchodní podmínky.
 

Řešení závad  - přečtěte než kontaktujete svého prodejce.

Závada Řešení závady
Krb nefunguje/nereaguje na manuální/dálkové ovládání. (nezapne se) U některých krbů je ještě hlavní vypínač. Při čištění se může stát, že dojde k jeho vypnutí a poté krb nefunguje. Podívejte se do návodu k obsluze a zkuste tento vypínač zapnout. Zkontrolujte, zda je elektrická krbová vložka zapojena do sítě. Zkontrolujte pojistky.
Nefugnuje dálkové ovládání Zkontrolujte, zda jsou správně vloženy baterie, zkuste vložit baterie nové. U některých typů vložek může být na ovládání aktivní tzv. dětská bezpečnostní pojistka. Přečtěte si, prosím, znovu návod k obsluze a postupujte podle něj při používání dálkového ovládání.
Nefunguje efekt hoření (krb nesvítí nebo svítí jen „napůl“), jinak je krb v pořádku S velkou pravděpodobností bude prasklá/vadná žárovka. Podívejte se do návodu do části výměna žárovky. Postupujte podle návodu při výměně žárovky. Pokud si nebudete v něčem jisti, kontaktujte svého dodavatele.
Krb funguje, ale nedodává při topení tolik tepla jako dříve S velkou pravděpodobností bude zanesena nasávací část elektrické krbové vložky určená pro topení. Vypojte elektrickou vložku ze sítě, případně nechte zchládout. Poté zkontrolujte nasávací část pro topení. Pokud se zde nachází vrstva prachu, pokuste se šetrně tuto vrstvu odstranit a následně zasaženou část vysát. Po vysátí zapojte elektrickou vložku do sítě a vysajte znovu otvor pro nasávání. Zkontrolujte tepelnou vydatnost vložky.
Krb vydává zvláštní zvuky, aniž by bylo zapnuté topení V nasavači vzduchu je zachycen prach, nutno odstranit.
Krb netopí Krb není zapojen do elektrické energie./ Pokud topení na krbu zapínáte pomocí dálkového ovládání, ujistěte se, že s dálkovým ovladačem zacházíte správně. / Jsou vyhozené pojistky v domě.

 
On-line návrhář